Embraer

Jednym z największych przedsiębiorstw, zajmujących się produkują samolotów jest firma Embraer. Pełna nazwa spółki brzmi Empresa Brasileira de Aeronáutica S.A. Niegdyś ta brazylijska wytwórnia była główną na świecie. Dziś znajduje się w pierwszej trójce. Produkuje zarówno samoloty cywilne, jak i wojskowe oraz biznesowe. Główna siedziba firmy mieści się w São José dos Campos.

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1941 roku, kiedy to w Brazylii zaczęło funkcjonować Ministerstwo Aeronautyki. Dziesięć lat później powstał Instytut Aeronautyki Technicznej, a wkrótce także Aeronautycznego Centrum Technicznego. W centrum skonstruowano pierwszy samolot. Przeznaczony on był do średniego transportu pasażerskiego. Kolejnym projektem był samolot Bandeirante na maksymalnie 21 osób. Maszyna była przystosowana do zadań cywilnych i wojskowych.

Embraer

fot. Watch.Out

Oficjalnie firma Embraer działa od 19 sierpnia 1969 roku. Jej głównym zadaniem była seryjna produkcja samolotów Bandeirante. Korzystały z niego brazylijskie siły powietrzne. Później również linie lotnicze Transbrazil. Pierwszym dyrektorem Embraera był Ozires Silva, członek ekipy pracującej nad konstrukcją samolotu. Brazylijski koncern lotniczy rozwijał się, zdobywając licencje na produkcję kolejnych maszyn, m.in. EMB-810 oraz samolotów wojskowych. W 1977 roku firma zaczęła współpracować także z francuskimi liniami Air Littoral. Wkrótce otwarto oddziały na Florydzie i w Paryżu. Firma trafiła na giełdę w Sao Paulo 23 lipca 2003 roku.

Istotnym projektem Embraera był samolot EMB-120 Brasilia. Na pokład mógł przyjąć 30 pasażerów. Wytwarzany był dla amerykańskich linii lotniczych Atlantic Southeast Airlines. W 1989 roku ruszyły prace budowy małego odrzutowca – ERJ-145. Zyskał ono sporą popularność. Jednak lata dziewięćdziesiąte przyniosły kryzys. Brazylijskiemu potentatowi udało się utrzymać na rynku. Poprzedni projekt unowocześniono, konstruując ERJ-135. Najnowsze samoloty przedsiębiorstwa to seria Embraer 170. Polskie Linie Lotnicze LOT stosowały je jako pierwsze. Do dziś wiele modeli Embraerajest w posiadaniu LOT-u.