Lotnisko Chopina w Warszawie
Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym w Polsce portem lotniczym. Znajduje się w dzielnicy Włochy, na osiedlu Okęcie i rozciąga się na powierzchni 500 ha.
Lotnisko powstało w 1934 roku. Uroczystego otwarcia dokonał ówczesny prezydent Polski Ignacy Mościcki. Wtedy lotnisko nosiło nazwę Warszawa-Okęcie.
Sama budowa lotniska kosztowała państwo 10 mln zł. Pierwszy rok przyniósł obsługę 10 750 pasażerów, co pozwoliło lotnisku zaistnieć na arenie europejskiej. Coraz bardziej zwiększająca się liczba pasażerów wymusiła rozbudowę i modernizację lotniska. Wyznaczono także trasy lotnicze nad Polską i strefy zakazane i niebezpieczne. Przed wojną lotnisko posiadało 6 połączeń krajowych i 17 zagranicznych.
Tuż po rozpoczęciu wojny wojska niemieckie przejęły lotnisko, zakładając na nim szkoły lotnicze oraz warsztaty naprawcze samolotów Luftwaffe. Wybudowano także pierwszą betonową drogę startową. Niestety, wycofujące się wojska niemieckie dokonały dużych zniszczeń w 1945 roku, pozbawiając lotnisko pasa startowego i infrastruktury.
Odbudową zniszczonego lotniska zajęły się Polskie Linie Lotnicze LOT. W przeciągu dwóch lat wybudowano pas startowy i postojowy, wieżę kontroli lotów oraz budynek dworcowy.
W maju 1959 roku utworzono Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Do jego zadań należało m.in. kierowanie i kontrolowanie ruchu lotniczego zarówno nad lotniskiem, jak i poza czy budowa i rozbudowa lotnisk w Polsce.
Powstały projekt Międzynarodowego Dworca Lotniczego zakładał obsługę 1 mln pasażerów rocznie.
W 1969 roku MDL został otwarty, dwa lata później obsługiwał już milion pasażerów rocznie.
Krajowy Dworzec Lotniczy przeniesiono do pawilonu przy ul. 17 Stycznia, a cztery lata później – do tzw. „hali fińskiej”. Poddano modernizacji drogę startową nr 1 i 3, a nr 2 stała się drogą kołowania ze względu na bliskość Pałacu Kultury i Nauki i masztu w Raszynie.
W 1983 roku ruch i liczba pasażerów wzrosła, dlatego też postanowiono o dalszej rozbudowie lotniska. Stworzono także nową instytucję zarządzającą ruchem lotniczym i lotniskami, pod nazwą Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.
W 1990 roku rozpoczęto budowę nowego terminalu, czym zajęła się niemiecka firma Hochtief oraz 164 podwykonawców. W 1999 roku obsługiwano już 4 mln pasażerów rocznie.
Po zwiększeniu stanowisk odprawy bagażowo-biletowej do 46, przepustowość lotniska wzrosła do 6 mln pasażerów rocznie.
W 2001 roku Lotnisko-Okęcie zmieniło nazwę. W uroczystości uczestniczył ówczesny prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, a lotnisko zyskało nazwę Lotnisko Chopina.
W 2004 roku rozpoczęto budowę Terminala 2, co było największą inwestycją w historii polskiego lotnictwa cywilnego. Niestety w związku z niedopełnieniem terminów przez głównego wykonawcę – polsko-hiszpańskie konsorcjum budowlane Ferrovial Agroman, odstąpiono od budowy Terminala 2.
Na terenie portu lotniczego znajduje się również Dworzec Towarowy CARGO i Wojskowy Port Lotniczy, używany przez 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, obsługiwany przez 1 Bazę Lotniczą.
Dziś, po blisko 76 latach, Lotnisko Chopina odprawia ponad 8 milionów pasażerów rocznie i jest jednym z czołowych europejskich portów lotniczych.