Lotnisko w Modlinie

W Polsce dostępny jest już piąty port lotniczy. To Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jego kod to WMI. Lotnisko znajduje się w Modlinie, jest to część Nowego Dworu Mazowieckiego, położony niecałe 40 km od centrum Warszawy. Port Lotniczy w Modlinie ma za zadanie odciążyć główne lotnisko w kraju, czyli Lotnisko Chopina.

W Modlinie lądują samoloty tanich linii (np. Wizz Air), czarterowe i towarowe. Pierwszy Airbus A320 wylądował 15 lipca 2012 roku. Port Lotniczy powstał w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Umowa pomiędzy Przedsiębiorstwem Państwowe „Porty Lotnicze” oraz Agencją Mienia Wojskowego została podpisana w 2005 roku. Na jej mocy lotnisko Modlin mogło funkcjonować jako lotnisko publiczne. Nieporozumienia pomiędzy udziałowcami sprawiły, że lotnisko nie zostało otwarte w ciągu kilku najbliższych lat. Niezbędna była jego modernizacja. Problemem była również sytuacja ekologiczna. Otwarcie lotniska wiązało się z ubytkiem populacji ptaków w okolicy, także tych chronionych. Protesty ekologów wstrzymywały budowę.

Lotnisko w Modlinie

Tuż przed rozgrywkami Euro 2012 do użytku dopuszczono jedną z części portu. Autorem projektu terminala był znany polski architekt Stefan Kuryłowicz. Budowa ruszyła na przełomie 2010/2011 roku. Wykonawcą była firma Mostostal Warszawa. Prace ukończono w czerwcu 2012 roku.

W planach na płycie Portu Lotniczego Warszawa-Modlin będą lądować samoloty tanich linii lotniczych Ryanair oraz Wizz Air. Wśród połączeń planowane są loty m.in. do Barcelony, Bolonii, Brukseli, Budapesztu, Dublina, Eindhoven, Frankfurtu, Glasgow, Liverpoolu, Londynu, Manchesteru, Mediolanu, Madrytu, Oslo, Paryża, Rzymu oraz Sztokholmu. Lotnisko w pełni ma zacząć działać jesienią 2012 roku. Pasażerowie będą mogli dotrzeć do lotniska za pośrednictwem specjalnych pociągów. Jadąc samochodem należy wybrać drogę krajową nr 62.

Lotnisko w Modlinie to jedna z głównym inwestycji w województwie mazowieckie. Jego realizacja ma usprawnić ruch lotniczy w stolicy i ułatwić podróżowanie w całym kraju. Koszt wykonania projektu wahał się w graniach 350 mln zł. Jednak dochody z obsługi pasażerów mają szybko wyrównać wydatki. Szacuje się bowiem, że w ciągu najbliższych miesięcy na lotnisku zostanie odprawionych ponad 1,5 mln podróżnych.