Lufthansa

Lufthansa jest jedną z niemieckich linii lotniczych. Siedziba Deutsche Lufthansa AG mieści się w Kolonii, zaś główna baza – we Frankfurcie nad Menem, niedaleko międzynarodowego portu lotniczego. Drugim ważnym węzłem komunikacyjnym Lufthansy jest port lotniczy w  Monachium.

Ten największy niemiecki przewoźnik lotniczy stał się liderem międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Allance. Jego flota liczy ponad 300 samolotów, zaś liczba tras – ponad 220.

Polska siatka lotów (bez przesiadek) Lufthansą obejmuje wyloty do Frankfurtu, Monachium, Duesseldorfu, Berlina, Hamburga i Mediolanu. Ta jedna z niemieckich linii lotniczych oferuje ponad 360 połączeń tygodniowo z 7 polskich lotnisk do 5 portów lotniczych w Niemczech, zaś stamtąd do 191 miast w 78 krajach.

Lufthansa

W 2010 roku Lufthansa przewiozła na trasie między Polską a Niemcami ponad 1,2 miliona osób.

Przedsiębiorstwo Lufthansa zostało powołane do życia w 1926 roku. Powstało w niedługim czasie po fuzji „Deutsche Aero Lloyd” (DAL) oraz „Junkers Luftverkehr”. Pierwotnie nazwano ją Deutsche Luft Hansa Aktiengesellschaft. Obecna nazwa – Lufthansa wywodzi się od powietrza („Luft“) i związku średniowiecznych miast europejskich kupieckich nad Bałtykiem oraz Morzem Północnym („Hans”). Po okresie II wojny światowej Lufthansa wznowiła swoją działalność dopiero w latach 50. W tym czasie we Wschodnich Niemczech powołano linie lotnicze o nazwie Interflug. Rok 1991 był momentem zlikwidowania Interflug i zerwaniem zakazu lądowania samolotów Lufthansy w Berlinie Zachodnim.

Lufthansa to pierwszy przewoźnik lotniczy, który wprowadził do swojej floty Boeinga 737 oraz jedyny, który wszedł w posiadanie wersji 737-100 tych samolotów.

W 2003 roku Lufthansa otworzyła międzynarodowy port lotniczy im. Franciszka Józefa Straussa w Monachium, będący jednym z pierwszych w Europie terminali należących częściowo do linii lotniczych.

Data 17.05.2004 przyniosła Lufthansie (jako pierwszemu przewoźnikowi) członkostwo w programie Connextion firmy Boeing, umożliwiającego pasażerom korzystanie z internetu także na pokładzie samolotów tej firmy.

W marcu 2005 roku dokonano fuzji Lufthansy ze szwajcarskim przewoźnikiem Swiss.

Deutsche Lufthansa Spółka Akcyjna Oddział W Polsce ma swoją siedzibę w Warszawie.