Polskie Linie Lotnicze LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT stanowią jednego z najstarszych przewoźników na świecie.

Węzeł komunikacyjny tych linii lotniczych znajduje się na Lotnisku Chopina na warszawskim Okęciu. Jest to także od 1934 roku siedziba PLL LOT. Główne porty lotnicze mieszczą się w Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.

Polskie Linie Lotnicze LOT powstały 1 stycznia 1929 roku, w wyniku połączenia wszystkich krajowych linii lotniczych. Kolejny rok był momentem przyjęcia LOT-u do Stowarzyszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA. W kwietniu odbył się pierwszy międzynarodowy lot tego polskiego przewoźnika na trasie Warszawa – Lwów – Czerniowce – Bukareszt. W następnej kolejności zorganizowano przeloty do Aten, Helsinek i Bejrutu. W 1931 roku ustalono godło PLL LOT – jest nim sylwetka żurawia (do dziś).

Polskie Linie Lotnicze LOT

Podczas II wojny światowej LOT nie podejmował żadnych działań przewozowych. Swoją działalność wznowił w 1945 roku. W kwietniu uruchomiono przeloty na trasach krajowych, zaś w maju – na międzynarodowych. 4 lata później przywrócono połączenia do Bukaresztu, Budapesztu i Kopenhagi. W 1955 roku PLL LOT przewiozły milion pasażerów, zaś w 1989  roku już 2,3 mln osób.

W listopadzie 1992 roku ten polski przewoźnik lotniczy stał się spółką akcyjną. Wtedy także z myślą o pasażerach często korzystających z usług PLL LOT utworzono program lojalnościowy LOT Voyager. W lipcu 1997 roku polskie linie lotnicze powołały do życia siostrzaną spółkę Eurolot, obsługującą połączenia krajowe. W tym czasie własnością PLL LOT był również polski przewoźnik niskobudżetowy Centralwings. Loty nim zawieszono wiosną 2009 roku. Od 26 października 2003 roku PLL LOT są członkiem międzynarodowego porozumienia przewoźników lotniczych – Star Alliance.

Na początku flota LOT obejmowała tylko piętnaście samolotów typu Junkers F 13 oraz sześć typu Fokker F.VIIa/1m. Dzisiaj polskie linie lotnicze  posiadają 50 samolotów różnego typu, m.in. Boeinig (767-300 ER, 737-400), Embraer (170, 175, 195), ATR (72, 42-500).

Ten polski przewoźnik lotniczy oferuje przeloty w całej Europie, na Bliskim Wschodzie oraz Ameryce Północnej. Liczba pasażerów korzystających z usług Polskich Linii Lotniczych LOT wyniosła w 2009 roku 4,102 mln osób.

PLL LOT są jednym z najlepszych przewoźników lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich renomę potwierdzają liczne nagrody, które przyznają im wiodące wydawnictwa branżowe.