Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Lech Wałęsa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych (także na świecie) postaci w najnowszej historii Polski. Między innymi dlatego jego imieniem nazwano port lotniczy w Gdańsku. Od 2004 roku nazywa się on Gdansk Lech Walesa Airport.

Położony jest on w Gdańsku, w dzielnicy Matarina. Niedaleko znajduje się wieś Rębiechowo i pod taką nazwą było one znane wcześniej. Lotnisko leży w sercu rejonu pomorskiego (od centrum Gdańska i Sopotu dzieli je 10 km, a od centrum Gdyni 23), na skrzyżowaniu ważnych dróg krajowych, dzięki czemu ułatwiony dostęp do niego ma duża liczba mieszkańców. Jego historia sięga roku 1919, kiedy to na bazie lotniska wojskowego Gdańsk-Wrzeszcz powstał lotniczy port cywilny. Już wtedy obsługiwał on połączenia z Berlinem, Lwowem czy Królewcem, a po drugiej wojnie światowej także z Warszawą czy Krakowem.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

W latach 70. zdecydowano o zmianie lokalizacji z dzielnicy Wrzeszcz, która była otoczona zabudową mieszkalną na, wspomniane wcześniej, Rębiechowo. W nowym miejscu port otworzono w roku 1974. Dziewiętnaście lat później, czyli w 1993 roku, gdański port stał się spółką prawa handlowego, w której udziały mają władze samorządowe (Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz województwa pomorskiego) oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. W dwa lata po przemianowaniu na Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy (w 2006 roku) lotnisko osiągnęło granicę miliona pasażerów w ciągu jednego roku. Cztery lata później pokonano barierę dwóch milionów.

Port z roku na rok poprawiał swoje wyniki, tak w liczbie pasażerów, jaki i przewożonych ładunków. Od ok. 250 tys. i 1500 ton w roku 1999, przez 680 tys. i 3400 ton w 2005 i rekordowy skok w roku 2006 (niemal podwojenie liczby pasażerów do liczby miliona i 250 tys. oraz ponad 4000 ton ładunków). W 2010 roku przewieziono 2 mln 200 tys. pasażerów, 4400 ton ładunku oraz przeprowadzono 32000 operacji lotniczych, co uplasowało gdański port na czwartym miejscu wśród polskich lotnisk (za warszawskim Okęciem, krakowskimi Balicami i katowickimi Pyrzowicami).

Obecnie Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy posiada około 55 stałych połączeń rejsowych z portami tak w Polsce, jak i w Europie oraz rosnącą nieustannie liczbę połączeń czarterowych. Najczęściej wybieranymi połączeniami są te z Londynem, Frankfurtem czy Dublinem. Z portu tego korzystają floty wielu linii lotniczych, także tych najbardziej znanych – Lufthansa, SAS, Air Italy, nasz rodzimy LOT – oraz tanich linii lotniczych (Wizz Air czy RYANAIR).